Wybory patrona szkoły

W dniu 22 listopada w godz. 10-18 odbyły się wybory nowego patrona szkoły w Grochowcach. Wszyscy mieszkańcy mogli wziąć udział w głosowaniu. Wystarczyło w tym czasie przyjść do szkoły i oddać swój głos na jedną z trzech propozycji:

  • Ignacy Łukasiewicz
  • Rotmistrz Witold Pilecki
  • Kardynał Stefan Wyszyński

Decyzją mieszkańców nowym patronem szkoły zostanie Witold Pilecki. Ta propozycja uzyskała o 4 głosy więcej niż Ignacy Łukasiewicz. Wikipedia podaje taki opis Pileckiego: (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990[3]. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika

Do tej pory patronem szkoły był Stanisław Łańcucki. Urodził się w Grochowcach w 1882 roku, w rodzinie robotniczej (ojciec był murarzem). Był działaczem socjalistycznym i komunistycznym. W latach 1919-2926 był posłem. W 1929 uciekł do Moskwy. Podczas wielkiej czystki w 1937 roku został uwięziony a następnie skazany na śmierć.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.